Američka novinarka se smijala svom lapsusu, a ne ukrajinskim gubicima  

46

Na Fejsbuku je objavljen tv prilog (arhivirano) sa jedne američke televizije, u kojem se voditeljka i nekoliko njenih koleginica navodno smiju dok se u pozadini ređaju kadrovi iz ratom pogođene Ukrajine. 

Kratki video snimak prati sljedeći opis: 

“Američki voditelji smijali su se do suza ukrajinskom groblju i katastrofalnim gubicima Oružanih snaga Ukrajine. Ali, do suza”. 

Prikazani video snimak je izmijenjen i montiran i ne prikazuje stvarni sadržaj koji je emitovan ili objavljen na nekoj od američkih televizija. 

Takođe, video nije aktuelan, jer je objavljen još u decembru 2019. godine i to na Ju tjub kanalu jutarnje televizijske emisije pod nazivom “Good Day Sacramento”, koja se emituje na tv kanalu KMAX-TV. 

Dakle, nekoliko godina prije nego što je Rusija napala Ukrajinu. 

Printscreen TV programa 

Takođe, u originalnom video snimku koji je dostupan na Ju Tjubu, na ekranu iza novinarke uopšte nisu prikazane scene iz Ukrajine, niti se njena reakcija odnosi na situaciju u Ukrajini, što je i logično uzimajući u obzir vrijeme kada je snimak nastao. 

Ona je tokom čitanja vremenske prognoze za taj dan, napravila lapsus, a nakon što joj je na to ukazala koleginica iz drugog studija, novinarka je počela da se smije. 

Sve vrijeme je na ekranu istaknuta reklama. 

Evidentno je da je snimak montiran i da su dodate scene iz Ukrajine, kako bi se video stavio u kontekst rusko-ukrajinskog rata. 

Sjedinjene Američke Države (SAD) podržavaju Ukrajinu od početka ruske agresije, upućujući joj vojnu, finansijsku, humanitarnu i diplomatsku pomoć. SAD je ujedno najveći pojedinačni donator vojne pomoći Ukrajini, konstantno upućujući oružje, municiju i obuku ukrajinskim snagama. Prema dostupnim medijskim izvještajima, SAD su od februara 2022. godine, obezbijedile više od 45 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini. 

Objavi sa Fejsbuka dajemo ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article