Valuta BRIKS-a je ideja o kojem se u posljednje vrijeme često raspravlja kao o potencijalnoj alternativi dolaru u međunarodnoj trgovini.
Zamisao je da Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika stvore zajedničku valutu koja bi smanjila zavisnost od američkog dolara, naročito u trgovinskim i finansijskim transakcijama među zemljama članicama.
Na društvenim mrežama se često spekuliše o valuti BRIKS-a, a među posljednjim objavama je i tvrdnja (arhivirano) da su novčanice BRIKS-a već postale dostupne. Autor je prikazao i njenu vrijednost u odnosu na druge valute.
“Novčanica BRIKS-a u promet je ušla:
100 BRIKSA=400 $
100 BRIKSA=410 €
100 BRIKCA=420 £”
Tvrdnje o BRIKS valuti, uključujući i one o njenoj vrijednosti, nisu tačne. Trenutno ne postoji zvanična BRIKS valuta u opticaju.
Na nedavnom samitu BRIKS-a u ruskom gradu, u Kazanju (2024), predstavljena je simbolična novčanica kao dio diskusije o potencijalnom razvoju zajedničke valute među članicama.
Brojni korisnici društvenih mreža su fotografiju ruskog predsjednika, Vladimira Putina koji drži ovu novčanicu predstavili kao pravu. Već smo pisali da je prikazana samo simbolična novčanica, a da je dizajnirao preduzetnik i direktor jedne štamparije u Rusiji.
Članice BRICS-a trenutno istražuju mogućnosti za alternativne finansijske sisteme (arhivirano) poput “BRICS Pay”. Ipak, Putin je izjavio (arhivirano) da stvaranje jedinstvene valute još nije moguće zbog ekonomskih razlika između članica.
I prošle godine smo pisali o slučaju kada je ruski ambasador u Južnoj Africi, Ilja Rogačov, predao simboličnu novčanicu jedinstvene BRICS valute kolegi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je tada takođe poslužilo za narativ o jačanju ove grupe.
Činjenica je da BRIKS nije uveo svoju valutu, niti su tvrdnje o vrijednosti te valute u odnosu na dolar, euro ili funtu tačne.
Zbog toga, objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.