Ne razmišljaju Njemci o napuštanju NATO-a, već lider AfD-a 

72

Jedan od lidera desničarske Alternative za Njemačku (AfD), Tino Hrupala, preispituje (arhivirano: ovdje) članstvo te zemlje u NATO-u. U intervjuu za Velt govorio je o tome, ali i o ratu u Ukrajini i kako su Rusi dobili taj rat itd.  

Na portalu Intermagazin nakon intervjua pojavio se naslov: (arhivirano: ovdje

NEMCI RAZMIŠLJAJU DA NAPUSTE NATO 

Iz naslova se stiče utisak da je to zvaničan stav vlade, ili bar stav većine na osnovu neke ankete, ali to nije slučaj. Cijeli tekst se bazira na Hrupalinom intervjuu za njemačke medije.  

U tekstu Intermagazina se navodi (arhivirano: ovdje) da je Hrupala doveo u pitanje članstvo Njemačke u NATO, rekavši da Berlin treba da razmotri u kojoj mjeri je taj savez i dalje koristan za zemlju. “Do sada je Evropa bila primorana da se povinuje interesima Amerike, a mi to odbacujemo”, kazao je on u intervjuu za list Velt, prenosi portal. 
 
Na drugoj strani, u Njemačkoj su zakazani prijevremeni parlamentarni izbori za 23. februar. AfD se kotira (arhivirano: ovdje) na oko 18-19 odsto podrške i nalazi se na drugom mjestu, ispred SPD-a aktuelnog kancelara Olafa Šolca i iza bloka CDU-CSU koji se kotira na oko 31-32 odsto. Ipak, na ranijim izborima pokazalo se da, iako podrška AfD-u raste,  ta partija nije bila u prilici da formira vlast u Njemačkoj i pronađe koalicione partnere na državnom nivou.  

Hrupala, dakle, nije u poziciji da donese odluku o povlačenju iz NATO-a, a kako sada stvari stoje, teško da će u istoj i biti u doglednoj budućnosti, već govori o svojim, a ne stavovima države Njemačke.  

Pritom, nedavno  izabrani generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, posjetio je (arhivirano: ovdje) Berlin početkom novembra i sastao se sa kancelarom Šolcom. Njih dvojica govorili su o povećanju izdavanja za odbranu, a Rute je zahvalio Njemačkoj na značajnom doprinosu Alijansi i podršci Ukrajini. Tom prilikom, DW, Šolc je izvijestio: (arhivirano: ovdje

“Šolc je obećao da će odlučno nastaviti ovim putem, ističući da su se njemački izdaci za odbranu udvostručili u proteklih sedam godina. On je takođe rekao da vjeruje da evropski stub NATO-a mora biti dodatno ojačan.  

„Evropa će izvršiti značajna ulaganja u narednim godinama“, rekao je Šolc. „Radi se o mogućnosti da se suprotstavimo bilo kojoj prijetnji bezbjednosti u Evropi.” 

Iz navedenog se čita da je Njemačka u potpunosti posvećena NATO-u.  

Tome treba dodati i anketu (arhivirano: ovdje) koja je rađena u aprilu ove godine, po kojoj NATO i EU dobijaju na popularnosti u Njemačkoj. Konkretno:  

“Sedam od 10 smatra da je prijetnja miru i bezbjednosti u Evropi veoma ozbiljna ili ozbiljna, mnogo veća nego prije pet godina, a rezultat je izgleda veća podrška NATO-u i Evropskoj uniji.” 

Ovo nije prvi put da se riječi nekog od čelnika AfD-a tumače kao stav cijele njemačke nacije. Raskrinkavanje je ranije pisalo da Njemci ne traže raspuštanje EU.  

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama i klikbejt. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.   

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti.  

In this article