Politička vratolomija predsjednika Južne Koreje, Jun Suk Jeola, tema je broj jedan u svjetskim medijima. On je za 24 sata uspio (arhivirano: ovdje) da proglasi vanredno stanje u zemlji pod izgovorom borbe protiv anti-državnih snaga koje je pritom doveo u vezu sa Sjevernom Korejom, da izvede snage bezbjednosti na ulice, da povuče odluku, da mu veliki broj saradnika ponudi ostavke, a najvjerovatnije da se i njemu smiješi pozdrav sa funkcijom. 

Ovako ukratko objašnjeno ne djeluje da je bilo toliko dramatično u utorak veče, koliko je zaista bilo na ulicama Seula. Jun je kasno te noći proglasio vanredno stanje (arhivirano: ovdje), što bi, između ostalog, trebalo da znači da se suspenduje parlament. Ali, parlamentarci su pojurili u parlament i pozvali građane da im se pridruže. Neki su preskakali barikade kako bi se formirao kvorum i sa 190 glasova za i 0 protiv oborili su (arhivirano: ovdje) Junovu odluku. Na kraju ju je i Jun povukao. U okolini parlamenta došlo je do sukoba okupljenih sa policijom.  

Kako bi se dodatno potencirao haos, koji je mogao da se dogodi u Seulu ali nije, društvenim mrežama kruže stare fotografije, za koje se kaže da su od utorka veče. Za jednu od njih se kaže: (arhivirano: ovdje

Južna Koreja pod vanrednim vojnim stanjem 
U Južnoj Koreji uvedeno je vanredno vojno stanje, a u gradskim centrima primećena su oklopna vozila. Ministarstvo odbrane sazvalo je hitan sastanak najvišeg vojnog vrha, dok je pristup zgradi Nacionalne skupštine blokiran. 

Međutim, ova fotografija nije od utorka veče, već s kraja januara ove godine. I tada su se Korejci pitali da li je u pitanju puč ili rat, ali zapravo radilo se o vojnoj vježbi. Kako su tada prenijeli lokalni mediji: (arhivirano: ovdje

“U jutro 25. (januara) oklopna vozila su ušla u centar Seula. Povorka oklopnih vozila prešla je most na rijeci Han, prošla stanicu u Seulu i jurila kroz centar grada. Neki građani koji su bili budni su navodno reagovali pitanjem: „Zar ovo nije rat?“  

Prema Defense Media Agency, tog dana, 1. bezbjednosna brigada Komande glavnog grada Kopnene vojske izvela je mobilnu vježbu oklopnih vozila K808 (Baekho) u centru Seula kako bi se razumjelo operativno okruženje Seula i ojačalo držanje pripravnosti.  

Jedinica je izvela obuku pod pretpostavkom da će trupe u početnom garnizonu biti mobilisane za zaštitu Ratne komande u slučaju krize.” 

Na Jutjubu je objavljen snimak (arhivirano: ovdje) 25-og januara na kome se može vidjeti kako oklopna vozila prolaze, a jedan kadar se poklapa sa onim iz sporne fotografije. 

Naziv snimka je:  

Odbrambene snage 1. grupa bezbjednosti, obuka manevrisanja gradskim oklopnim vozilima (Agencija za odnose sa javnošću odbrane) 

Dok se u opisu navodi:  

Oklopna vozila K808 „Baekho“, ključni dio opreme za mobilnost vojske, sprovela su obuku noćne mobilnosti sa namjerom da čvrsto zaštiti prijestonicu Seul. Predstavljamo scenu u kojoj 12 ‘bijelih tigrova’ juri kroz centar Seula. 

Junov potez na sreću je završen bez većih posljedica, ali Korejci su pretrpjeli šok. (arhivirano: ovdje) A, šta se zapravo krije iza njegove odluke da proglasi vanredno stanje, nije skroz jasno. Pretpostavka je (arhivirano: ovdje) da je Jun pokušao da na neki način spasi fotelju, jer od početka mandata nije imao ogromnu podršku, a pratile su ga i kontroverze vezane za privatni život.  

Sporna objava dobija ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.