Svijet je 2016. je ostao u čudu jer se desila tektonska promjena u političkom svijetu – Bregzit i Velika Britanija je rekla doviđenja Evropskoj Uniji. Skoro 10 godina kasnije i dalje se polemiše o tome da li je to bio dobar potez Britanaca, kome je išao na ruku, ko više pati – ljudi na Ostrvu ili ostatak EU… Ta pitanja su za dublju analizu. A, drugo pitanje aktuelno je po regionalnim portalima i glasi: (1, 2) (arhivirano: 1, 2)
VELIKA BRITANIJA PONOVO ČLAN EU?
VELIKA BRITANIJA PONOVO ČLAN EU? Vlada angažovala novog pregovarača za resetovanje odnosa
Iako imaju intrigantan naslov, oba portala u tekstovima negiraju bilo kakav pomen povratka Velike Britanije u EU: (arhivirano: 1, 2)
“Premijer Kir Starmer obećao je da će “resetovati” odnose Britanije i EU, a ranije je izjavio da će nastojati da postigne bolji sporazum o trgovini od onog koji je dogovorio Boris Džonson 2020, prenio je Bi-Bi-Si.
Starmer je, ipak, naveo da to resetovanje neće značiti promjenu odluke o Bregzitu.”
I to je cijela suština priče, koja je poslužila za klikbejt.
Kako prenose relevantni svjetski mediji (arhivirano: 1, 2), premijer Kir Starmer ima namjeru da ojača odnose sa EU. U oktobru je posjetio Brisel i sastao se sa predsjednicom Evropske komisije, Ursulom fon der Lajen. Starmer se zalaže za bližu saradnju na poljima odbrane i bezbjednosti, klimatskih promjena, ilegalnih migracija i ekonomije. Zbog toga će njegova vlada angažovati novog pregovarača, a iz kabineta je saopšteno: (arhivirano: ovdje)
“Dok resetujemo naš odnos sa EU, gradimo bliže trgovinske i bezbjednosne veze i podstičemo više investicija iz cijelog svijeta, ova nova uloga će nadgledati taj rad. Izvještavajući ministra za odnose sa Evropskom unijom, ta osoba će voditi razgovore na zvaničnom nivou sa EU dok mi pokrećemo ekonomski rast.”
Bregzit je, kao što premijer Velike Britanije kaže, završena stvar, ali nova pozicija u vladi je dizajnirana kako bi se unaprijedili odnosi sa Briselom. Sveukupno, to ne znači da će Velika Britanija ponovo postati članica EU, pa objave dobijaju ocjenu – klikbejt.
Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti.