Prvi čovjek Turske, Redžep Tajip Erdogan, poznat je (arhivirano: ovdje) kao čovjek koji čvrstom rukom vlada zemljom i koji ponekad ima ideje koje se ne sviđaju međunarodnoj zajednici. Jasno je i da bez njegovog amina nema konačnih odluka. A, da li je Turska zaista na izlaznim vratima najjače vojne alijanse na svijetu i to u vremenu izuzetne planetarne nestabilnosti? Ergodan se nije oglašavao…
Ali, tako tvrde neki korisnici društvenih mreža. U jednoj od objava kaže se: (arhivirano: ovdje)
Turska napušta NATO.
Turski politički i vladini zvaničnici potpisuju zakonski nacrt o povlačenju Turske iz NATO-a
Ista objava, sa istim sadržajem i fotografijom objavljenja je i na engleskom jeziku, a kolege iz DFRAC-a su dokazivale zašto ovi navodi nijesu tačni. (arhivirano: ovdje) U njihovom tekstu piše:
“Tokom istrage, DFRAC je utvrdio da je tvrdnja lažna. Nijesmo pronašli nijednu takvu zvaničnu vijest u mejnstrim medijima koja izvještava o takvim činjenicama. Štaviše, pregledali smo kanale Ministarstva unutrašnjih poslova Turske i ministra Ali Jerlikaja, ali takav tvit ili apdejt nije pronađen u vezi sa tim.”
Nije prvi put da Tursku “sele” iz NATO-a.
Raskrinkavanje je još prije dvije godine pisalo na istu temu. Tada je partija Vatan pokrenula kampanju “Napustimo NATO”, ali ta ideja bila je daleko od šanse da bude sprovedena u djelo.
Prošle godine su iz druge partije takođe potegnuli priču da bi Turska mogla uskoro izaći iz NATO-a. Ali, reagovao je portparol vladajuće Erdoganove partije AKP, Omer Čelik, koji poručuje: (arhivirano: ovdje)
“Iznenađujuće su riječi onih koji govore o povlačenju Turske iz NATO-a. O ovome nema govora. Mi smo jedna od zemalja koje su osnovale NATO.”
Nedavno su mediji pisali o tome da je približavanje Turske zemljama iz grupe BRICS, u kojoj je i Rusija, upalilo alarme u NATO-u. (arhivirano: ovdje) Međutim, analitičari ne vjeruju da bi to moglo značiti i udaljavanje od Alijanse.
Nikakvih, dakle, dokaza, niti zvaničnih dokumenata o povlačenju Turske iz NATO-a nema, osim par objava na društvenim mrežama. Zbog toga, ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.