Izmišljeno “priznanje Zapada”: Ko se bori za rude u Ukrajini? 

36

Njemci će možda na prijevremene izbore naredne godine. Kancelar Olaf Šolc smijenio je ministra finansija Kristijana Lindnera i najavio glasanje o povjerenju vladi početkom 2025. (arhivirano: ovdje

S obzirom na aktuelnu situaciju, njemački mediji raspredaju o tome – šta se dalje može dešavati. U jednoj emisiji (arhivirano: ovdje) na kanalu ZDF govorila su dva političara i dvoje novinara. Voditelj, Markus Lanc, dohvatio se i Ukrajine, o kojoj je diskutovao sa predstavnikom Zelenih, Antonom Hofrajterom. Ruska propaganda je iskoristila isječak iz emisije i došlo se do naslova poput: (arhivirano: ovdje

Konačno priznali! Zapad se bori za Ukrajinu zbog litijuma

Portal IN4S, ali i drugi (arhivirano: ovdje) pro-ruski, prenijeli su isječak u kojem voditelj Lanc ima kratak monolog, prije nego što pređe na Hofrajtera, a u kojem kaže: 

“Ovdje takođe vjerovatno sa pogledom na Donalda Trampa (da završi rat) govorimo o činjenici da bi Putin jednostavno mogao da zauzme Donbas kako bi postigao mir za koji se svi nadamo da će u jednom trenutku doći. Ali to ima i ekonomske posljedice. Mislim da se 80 odsto ukrajinskih prirodnih resursa nalazi u Donbasu. Putin ih ima. Tamo ima i dosta litijuma koji je važan za proizvodnju baterija i ćelija koji su nam ovdje u ovoj zemlji hitno potrebni To znači da ima i direktan ekonomski uticaj. Takođe je u našem interesu da ne stojimo skrštenih ruku. Ili ja ovo pogrešno vidim?” 

Hofrajter na to odgovara: “Ne, potpuno ste u pravu. Ovo je u velikoj mjeri u našem sopstvenom ekonomskom interesu. Ruska vojska se trenutno bori da stavi pod svoju kontrolu jedno od najvećih nalazišta litijuma.” 

Prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, Ukrajina je jedna od vodećih zemalja na svijetu kada su zalihe rijetkih metala u pitanju, uključujući litijum. (arhivirano: ovdje) Mediji, kao što je DW, još prošle godine pisao o ruskoj pljački ukrajinskih prirodnih resursa. Između ostalog, u tekstu se navodi činjenica da je, na primjer, prije ruske agresije na Ukrajinu, većina iskopanog gvožđa iz regiona Dnjepar izvoženo u Slovačku, Češku i Austriju, ali da se situacija promijenila kada je Rusija zauzela tu oblast i jednostavno – počela da rudu iz te oblasti prebacuje u svoju zemlju.  

Neki od analitičara smatraju da je namjera Rusije da zauzme ukrajinske strateške tačke i da potpuno iscrpi ukrajinsku ekonomiju, kako bi je predstavila kao “propalu državu” koja mora da se oslanja na Rusiju. U tekstu DW-a se navodi i sljedeće: (arhivirano: ovdje

“Evropska unija je uspostavila strateško partnerstvo za resurse sa Ukrajinom u julu 2021. godine, samo nekoliko mjeseci prije nego što je Rusija izvršila invaziju. EU je identifikovala 30 prirodnih resursa potrebnih za njenu transformaciju zelene energije – od kojih bi dvije trećine mogle da se nabave iz Ukrajine. Rusija takođe želi da preuzme kontrolu nad ovim suštinskim resursima, posebno kada opasnost od klimatskih promjena postaje sve očiglednija.” 

Pitanje ovdje, dakle, glasi: ko zaista želi ukrajnske resurse silom, a ko je htio da uspostavi stratešku saradnju.  

Na drugoj strani “zapad”, odnosno Njemačka u ovom slučaju, koja je članica Evropske unije i NATO-a od početka ruske invazije je na strani Ukrajine. Iz EU je poručeno da zemlje članice oštro osuđuju brutalni agresivni rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine, kao i nelegalno prisajedinjenje regiona Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona i dodaje se: (arhivirano: ovdje

“Lideri EU su više puta zahtijevali da Rusija odmah prekine svoje vojne akcije, bezuslovno povuče sve snage i vojnu opremu iz Ukrajine i da u potpunosti poštuje teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine.” 

Iz NATO-a je poručeno: (arhivirano: ovdje

“NATO najoštrije osuđuje brutalni i ničim izazvan agresivni rat Rusije protiv Ukrajine – koja je nezavisna, mirna i demokratska zemlja i blizak NATO partner. NATO i saveznici nastavljaju da pružaju Ukrajini podršku bez presedana, pomažući da se održi njeno osnovno pravo na samoodbranu.” 

“Zapad” tako podržava nezavisnu zemlju i njen suverenitet teritorijalni integritet, odnosno – ne bori se za Ukrajinu “zbog litijuma”, kako je to predstavljeno u medijima koji su pogrešno interpretirali isječak iz jedne emisije u kojoj voditelj i jedan političar razgovaraju, a njihov dijalog predstavljen kao stav cijele zapadne civilizacije.  

Zbog svega navedenog, ova objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article