Krajem oktobra održan je trodnevni skup grupe BRIKS, a Rusija je, kao predsjedavajuća, bila domaćin tog događaja.
Među najvažnijim temama na ovom skupu izdvojili su se planovi o zajedničkom transakcionom sistemu koji bi trebalo da omogući „brzo i povoljno” prekogranično plaćanje između zemalja članica u nacionalnim valutama.
Nakon ovog događaja, na društvenim mrežama Treds, Instagram i Fejsbuk (1, 2,) (arhivirano) dospjela je vijest da BRIKS ima svoju valutu, koja se vidi na fotografiji na kojoj je drži ruski predsjednik, Vladimir Putin. “BRIKS novčanica”, piše u opisu jedne od objava.
Šta su činjenice?
BRIKS trenutno nema zajedničku zvaničnu valutu.
Ova grupa koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika funkcioniše kao međunarodni forum za ekonomski i politički dijalog, ali nema monetarnu uniju, zajedničku valutu, niti zvanične BRIKS novčanice.
Tačno je da se razmatra mogućnost jačanja međusobne trgovine i to, kako zagovaraju pojedini predstavnici država članica, u lokalnim valutama kako bi se smanjila zavisnost od američkog dolara. Ipak, konkretni koraci prema stvaranju zajedničke valute još uvijek se nisu dogodili.
Zabuna se dogodila nakon što je ruski medij TASS objavio tekst u kojem je prikazana ista novčanica kao ona na Fejsbuku, uz obmanjujući naslov da je “otkriven dizajn novčanice za naredni samit BRIKS-a”.
Međutim, u samom tekstu je pojašnjeno da je u pitanju simbolična, a ne prava novčanica BRIKS-a.
Dizajn simbolične novčanice kreirao ruski preduzetnik
Isti medij je nekoliko dana nakon ove “ekskluzivne” objave nove novčanice BRIKS-a, objavio tekst u kojem se navodi da je autor tog dizajna preduzetnik i direktor jedne štamparije, Evgenij Fedorov.
Fedorov je, u izjavi za TASS, pojasnio da je prilikom izrade BRIKS novčanice korišćena ista tehnologija kao i za opšteprihvaćene novčanice, ali da je ipak samo suvenir.
Na portalu Ruske gazete, mediju pod kontrolom ruske vlade, potvrđeno je da je na zabilježenim fotografijama prikazana simolična novčanica, te da je dizajnirao Fedorov.
“Ideja o „simboličnoj novčanici pripada direktoru štamparije u Kiržaču, Evgeniju Fedorovu.
Kako je naglasio Evgenij Fedorov, stvaranje suvenira BRIKS-a je veliki posao autora, štampara i umjetnika. Spolja, to je prava novčanica, ali istovremeno je i suvenir. Iako na njoj piše da nije sredstvo plaćanja, suvenir je već privukao interes kolekcionara novčanica“.
BRIKS novčanice su bile viralne i 2023. godine
Iako se povremeno pojavljuju slike koje prikazuju “BRICS novčanicu”, one su obično dio spekulacija, umjetničkih projekata ili neformalnih predloga koji nisu zvanično priznati od strane država članica.
Raskrinkavanje.me je prije godinu pisalo o slučaju kada je ruski ambasador u Južnoj Africi, Ilja Rogačov, predao simboličnu novčanicu jedinstvene BRICS valute kolegi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je tada takođe poslužilo za narativ o jačanju ove grupe.
Međutim, ni tada, kao ni sada BRIKS nije uveo svoju valutu, makar za sada.
Sličnim tvrdnjama su se bavili i strani fakt-čekeri The Quint, News Factchecker, kao i kolege iz Hrvatske, Faktograf.hr.
Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.