Komentar Nensi Pelosi nema veze sa predsjedničkim izborima u Americi 

38

Sjedinjene Američke Države (SAD) su birale i izabrale. 
Donald Tramp je novi (stari) predsjednik, a rekacije nakon njegove pobjede bile su različite. 

Na društvenim mrežama se pojavio i video u kojem je, kako se tvrdi u objavi na Fejsbuku (arhivirano), američka političarka, Nensi Pelosi, nakon Trampove pobjede izjavila: 

“Nema svrha reći “Dobro jutro”, kad ono to sigurno nije”.  

S obzirom na to da je Pelosi predstavnica Demokrata, odnosno protivničke partije Donalda Trampa, njen komentar možda ne bi bio iznenađenje. 

Ipak, podijeljeni video nema nikakve veze sa nedavno održanim izborima, jer je nastao mnogo ranije. 

Obrnuta pretraga skrinšota iz videa vodi do juna 2022. godine, kada je američki medij ABC News objavio kompletan snimak koji otkriva pravi kontekst izjave Pelosijeve. 

Ona je ovu izjavu dala na konferenciji za novinare nakon odluke Vrhovnog suda da ukine presudu u slučaju “Rou protiv Vejda” u junu 2022. godine, čime je ukinuto federalno ustavno pravo na abortus. 

Vrhovni sud SAD-a je 24. juna te godine poništio istorijsku presudu koja je 1973. konstatovala da Ustav SAD-a štiti pravo na abortus. Nakon ove odluke, pravo na abortus više nije zagarantovano na saveznom nivou, već je odluka prepuštena pojedinačnim saveznim državama. 

Pelosi je tada oštro osudila ukidanje ove presude, uz riječi:  

“Nema smisla reći “dobro jutro” jer kad ono to sigurno nije. Jutros, radikalni Vrhovni sud poništava prava Amerikanaca i ugrožava njihovo zdravlje i bezbjednost. Ali Kongres će nastaviti da preduzima mjere kako bi se suprotstavio ovom ekstremizmu i zaštitio američki narod. Danas je Vrhovni sud, pod kontrolom Republikanaca, postigao svoj mračni, ekstremni cilj, oduzevši ženama pravo da donose sopstvene odluke o reproduktivnom zdravlju”. 

Transkript govora Nensi Pelosi, koji je održala u junu 2022, dostupan je i na njenom veb sajtu

Zbog činjenice da podijeljeni video nema veze sa pobjedom Donalda Trampa na posljednjim izborima u Americi i da ga prati netačni kontekst, objavu ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 
 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.