Izrael je izveo više udara na južno predgrađa Bejruta tokom oktobra, kao i na druge lokacije u Libanu, a napadi su rezultirali smrću više civila, među njima i gradonačelnika jedne libanske opštine, ostavljajući iza sebe razorenu infrastrukturu.
Na Fejsbuku se pojavio snimak (arhivirano) koji navodno prikazuje napad u urbanom dijelu Bejruta.
“Bejrut noćas”, piše u opisu objave.
Obrnuta pretraga skrinšota iz videa vodi do Tik Tok naloga koji je prvi objavio snimak na internetu 1. oktobra.
U opisu videa koji je postavio Tik Tok nalog „digital.n0mad” istaknuto je da je generisan vještačkom inteligencijom i tako je i klasifikovan.
Pored toga, treba obratiti pažnju na detalje u snimku poput oblika i kretanja vatre, boja, koji ukazuju da je proizvod ove tehnologije, a ne stvarni snimak.
Kada se pregleda ostali sadržaj koji objavljuje ovaj nalog na Tik Tok-u, jasno je da autor kreira sadržaj koristeći vještačku inteligenciju.
Ujedno, u opisu naloga „digital.n0mad” se ističe da je riječ o „izvanrednom AI umjetniku“.
Ovo nije prva dezinformacija plasirana u kontekstu izraelskog napada na Bejrut. Tim Raskrinkavanje.me je ukazao da je fotografija aviona iz kojeg se navodno vidi Bejrut u plamenu proizvod takođe vještačke inteligencije.
Zbog svega navedenog, ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.