Rigoroznije mjere kontrole, a ne potpuno zatvaranje njemačkih granica 

341

Brojne su promjene o pravilima putovanja za posjetioce država članica Evropske unije (EU) koje, za sada, mnogima djeluju konfuzno. 

Dodatno, zbunjuje informacija koju su objavili pojedini regionalni portali poput Blica, Sandzaklive.rs, Prelistaj.rs (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje) da Njemačka zatvara svoje granice. 

“Evropa se pretvara u tvrđavu: U Nemačkoj od sutra nova pravila, zatvaraju se granice: Još 4 zemlje uvode restrikcije, pominje se i vanredno stanje”, piše Blic. 

Istu informaciju podijelili su na Fejsbuku i korisnici te društvene mreže. (1, 2, 3) 

I dok je u naslovu članka napisano da Njemačka “zatvara granice”, takve tvrdnje nije moguće pronaći u samom sadržaju članka.  

Početkom septembra ministarstvo unutrašnjih poslova Njemačke je najavilo privremeno uvođenje granične kontrole na njemačkim kopnenim granicama sa Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Belgijom i Danskom na šest mjeseci. 

Strože granične kontrole počele su da se primjenjuju od 16. septembra.  

Na zvaničnom sajtu njemačkog ministarstva unutrašnjih poslova obavljeno je saopštenje u kojem se pojašnjava da su ove mjere nastupile sa ciljem ograničavana neregularnog ulaska migranata u državu. 

“Granične kontrole biće moguće na svim kopnenim granicama Njemačke od tog datuma. Kompletan paket stacionarnih i mobilnih mjera granične policije, uključujući mogućnost odbijanja ulaska u državu, primjenjivaće se na svim njemačkim kopnenim granicama u skladu sa zakonom EU i nacionalnim pravom. Osnovi za naređenje privremene granične kontrole su potreba da se dalje ograniči neregularna migracija i da se zaštiti unutrašnja bezbjednost Njemačke”, piše na sajtu ministarstva. 

Dakle, na njemačkim graničnim ulazima postoji rigoroznija kontrola, prilikom koje može biti i odbijen zahtjev za ulazak u Njemačku, što svakako ne znači da je u pitanju zatvaranje granice.  

Ključna informacija je da su granice Njemačke otvorene i da je moguće ući u državu. 

Federalna ministarka unutrašnjih poslova, Nensi Fezer pojasnila je ove mjere:  

“Preduzimamo konkretne mjere da ojačamo našu unutrašnju bezbjednost i zauzimamo tvrd stav protiv neregularnih migracija. Nastavljamo da slijedimo ovaj kurs. Dok ne dođemo do snažne zaštite spoljnih granica Evropske unije kroz novi Zajednički evropski sistem azila, moramo dodatno ojačati kontrole naših nacionalnih granica. Savezna policija sada može da primijeni kompletan paket stacionarnih i mobilnih mjera granične policije duž cijele njemačke granice”. 

Od 2015. godine, Njemačka je primila veliki broj migranata sa Bliskog istoka, ali se njene vlasti sada suočavaju sa sve većim političkim otporom – i jačanjem podrške za ekstremno desnu stranku Alternativa za Njemačku koja zagovara anti-imigrantske stavove. 

Nakon napada nožem jednog avganistanskog imigranta na policiju u junu ove godine, nakon čega je jedan policajac preminuo, kancelar Šolc je rekao da će Njemačka početi sa deportacijama kriminalaca iz Avganistana i Sirije. 

Privremeno uvođenje granične kontrole je mjera, donijeta upravo sa ciljem da se ograniči ilegalni ulazak emigranata u Njemačku i sprovodiće se narednih šest mjeseci. Čak i ukoliko i pojedinima bude zabranjen ulazak u Njemačku, to svakako ne podrazumijeva potpuno zatvaranje granica. 

Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo ocjenom klikbejt i dezinformacija. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article