Gotovo da ne postoji zarazna bolest koju nisu pratile lažne, neutemeljene i neosnovane tvrdnje, pa između ostalog ni majmunske boginje.
U jednoj objavi na Treds-u (arhivirano ovdje) podijeljen je tekst marginalnog portala Epoha, poznatom po širenju dezinformacija, u kojem se majmunske bolesti dovode u vezu sa oboljenjem herpes zoster.
U objavi se navodi:
“Njemački liječnik dr. Wolfgang Wodarg upozorava da su majmunske boginje zapravo herpes zoster uzrokovan cjepivom protiv Covida”.
Prije svega, važno je razjasniti da su majmunske boginje i herpes zoster dvije različite bolesti koje uzrokuju potpuno različiti virusi.
Majmunske boginje (eng. monkeypox) uzrokuje Monkeypox virus, koji pripada porodici Poxviridae, istoj porodici virusa kao i virus variola koji izaziva velike boginje.
Simptomi majmunskih boginja uključuju osip, groznicu, bolove u mišićima i otekle limfne čvorove. Bolest je poznata po tome što može izazvati osip koji podsjeća na osip od velikih boginja, međutim obično je blaži.
Herpes zoster, poznat i kao šindra, uzrokuje varičela-zoster virus (VZV), koji takođe uzrokuje ovčije boginje, odnosno varičele.
Nakon što osoba preboli ovčije boginje, virus ostaje “uspavan” u nervnim ćelijama i može se reaktivirati kasnije u životu, izazivajući herpes zoster. Iako se herpes zoster može pojaviti bilo gdje na tijelu, osip kod herpesa zostera je obično lokalizovan i najčešće se pojavljuje kao jedna pruga mjehurića koja se razvija oko lijeve ili desne strane torza.
Dakle, iako i majmunske boginje i herpes zoster mogu izazvati osip, radi se o različitim virusima i različitim bolestima.
Prema jednoj studiji iz 2022, objavljenoj u časopisu Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju, virus varičela-zoster, koji izaziva herpes zoster i vodene boginje, može se ponovo aktivirati vakcinacijom.
Studija je takođe pokazala da kod osoba koje su vakcinisane različitim vakcinama protiv kovida postoji povećan rizik od pojave herpes zostera.
Predstavnici naučne zajednice su razjasnili da majmunske boginje i herpes zoster nisu jedno te isto oboljenje.
Američka naučnica koja se bavi istraživanjem virusologije, posebno u oblasti virusnih infekcija i imunologije, Kari Mur Debink kazala je u izjavi za Dojče Vele:
„Mpok i herpes zoster pripadaju različitim grupama virusa, tako da se testiranjem lako mogu razlikovati ova dva virusa. Dok oba virusa mogu izazvati slične simptome uključujući osip, groznicu, otečene limfne čvorove i malaksalost, postoje i različite karakteristike osipa izazvanih svakim virusom – što omogućava da ih razlikujemo samim pogledom na njihu, kao i simptomima”.
Profesor zaraznih bolesti na Medicinskom centru Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu u Americi, Vilijam Šafner, potvrđuje:
„Ovo su dva potpuno različita virusa, i naravno, vakcina protiv COVID-a nema nikakve veze sa mpok-om”.
Vulfgang Vodarg je njemački ljekar i bivši političar koji je postao poznat tokom kovid pandemije zbog svojih kontroverznih stavova o pandemiji i vakcinama.
Na primjer, tvrdio je da je virus SARS-CoV-2 u osnovi bezopasan i da su mjere preduzete u cilju suzbijanja pandemije pretjerane. Mnoge od njegovih izjava su označene kao dezinformacije od strane stručnjaka za javno zdravlje.
A tvrdnju da su majmunske boginje zapravo herpes zoster prouzrokovan vakcinom protiv kovida ocjenjujemo kao lažnu vijest i teoriju zavjere.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.