Parkinsonova bolest druga je najčešća neurodegenerativna bolest poslije Alchajmerove.
S obzirom da se oboljenje najčešće javlja kod osoba starijih od 60 godina, neprovjerene informacije i dežurni samoproklamovani doktori na društvenim mrežama mogu dovesti u zabunu pojedince koji nijesu dovoljno informisani.
Naišli smo na jednu u takvu objavu na Treds-u, u kojoj piše:
“Pravi uzrok Parkinsonove bolesti. Toksični metali su dodavani vakcinama od ranih 1900-ih. Parkinsonovu bolest uzrokuju toksični metali u mozgu. Druge hemikalije mogu pogoršati stanje. Iz knjige Brain Saver Anthonyja Williama”.
Tvrdnja da toksični metali koji su, kako se navodi u objavi na Threads-u, od početka 20. vijeka sastavni dio vakcina, prouzrokuju Parkinsonovu bolest je manipulativna.
Metali, poput žive i aluminijuma, jesu korišćeni u nekim vakcinama, ali u vrlo malim količinama, koje se smatraju sigurnim po zdravlje čovjeka i u skladu su sa zdravstenim propisima.
Aluminijum se nalazi u stastavu nekoliko vakcina, uključujući DTaP i Hepatitis A.
Ipak, prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), aluminijum, koristi se bezbjedno u vakcinama decenijama. Taj metal u vakcinama pomaže da izazovu jači imuni odgovor. CDC je ukazao da ove vakcine prolaze klinička ispitivanja prije njihove distribucije i primjene.
Neke studije koje su ispitivale uticaj metala na razvoj Parkinsonove oblasti saglasne su da dugotrajna i hronična izloženost teškim metalima poput mangana, olova i žive, može uticati na pojavu ovog oboljenja.
Međutim, činjenica je da koncentracija metala u vakcinama, odnosno aluminijuma, u dozvoljenim granicama koje ne škode zdravlju čovjeka, te da su te vakcine prošle klinička ispitivanja i odobrena je njihova primjena.
Teoretičari zavjera bi se istom logikom mogli “okomiti” na kozmetičku ili prehrambenu industriju, s obzirom da je aluminijum takođe, u određenom procentu, prisutan i u hrani, kozmetičkim preparatima, vodi..
Šta prouzrokuje Parkinsonovu bolest?
Glavni uzrok ovog oboljenja je gubitak nervnih ćelija u dijelu mozga koji se zove substantia nigra. Ove ćelije proizvode dopamin, ključni neurotransmiter koji omogućava kontrolu i koordinaciju pokreta.
Kako se broj ovih ćelija smanjuje, dolazi do smanjenja dopamina, što izaziva simptome poput premora, ukočenosti i otežanog kretanja.
Iako naučnici i dalje ispituju zašto dolazi do gubitka nervnih ćelija povezanih sa Parkinsonovom bolešću, do sada sprovedena istraživanja ukazuju da je to stanje zapravo posljedica kombinacije genetskih i faktora iz okoline.
Većina slučajeva Parkinsonove bolesti je sporadična, nije nasljedna, n’o ipak postoje određene genetske mutacije koje povećavaju rizik od razvoja ove bolesti. Ove mutacije mogu dovesti do abnormalne funkcije proteina i oštećenja ćelija.
Dio naučnika vjeruje da izloženost pesticidima, herbicidima i određenim toksičnim materijama može povećati rizik od razvoja Parkinsonove bolesti, a da kontaminacija okoline može izazvati oštećenje nervnog sistema.
Objavu sa društvene mreže Treds ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.