Olimpijske igre su i dalje lajt motiv za dezinformacije. Nakon brojnih o kojima smo pisali, jedna se navodno tiče komšiluka.
Na društvenim mrežama viralan je printskrin plivača u bazenu, o kojem piše: (1, 2, 3, 4, 5) (arhivirano: 1, 2, 3, 4, 5)
Drinom plivali ko ćuskije, a na Olimpijadu krenuli po medalju. S pola bazena zvao NATO da ga vadi. Optimistični boošnjoo.
Na printskrinu se može vidjeti link do sajta bijeljina.njuz i nazire se naslov:
Plivač iz BiH se na Olimpijskim igrama u trci na 800 metara zamalo udavio, intervenisali spasioci!
Taj link više nije aktivan, a na profilu Bijeljina njuz postavljen je 2021. (arhivirano: ovdje). Takođe, u opisu stranice Bijeljina njuz piše: (arhivirano: ovdje)
Stranica je zabavnog karaktera sa izmišljenim vijestima
Iako je do sada jasno da je neko šalu možda preozbiljno shvatio, nije zgoreg elaborirati.
Bosansko-hercegovačku delegaciju na OI u Parizu predstavljalo je petoro sportista. Od njih, plivačica i plivač: Lana Pudar i Jovan Lekić. Njih dvoje nijesu uspjeli da se plasiraju u finale u svojim disciplinama. Lekić se takmičio u disciplini 400 metara slobodnim stilom i zauzeo je 30. mjesto. To nije njegov najbolji lični rezultat, ali svakako nema informacija da mu je bila potrebna pomoć u bazenu.
Dodatno, na fotografiji iz spornih objava definitivno nije niko od bosanskih plivača, već Australijanac Met Vilson. Njemu tek sigurno nije bila potrebna pomoć u bazenu ikada, jer je do sada u karijeri pokupio 17 medalja, od čega 5 zlatnih, a vlasnik je i svjetskog rekorda u disciplini 200 metara prsno.
Po ko zna koji put, nepojašnjene satirične objave dobijaju nove konotacije i samim tim prerastaju u – lažnu vijest. To je ocjena koju dobijaju sporne objave.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.