Dok traju protesti i neredi u Velikoj Britaniji zbog ubistva tri djevojčice na sjevero-zapadu zemlje, a koji su mahom izazvani širenjem lažnih vijesti na društvenim mrežama, dezinformacije se nastavljaju. Već smo pisali o tome da vlada novoizabranog premijera Keira Starmera ne planira da uvodi sveobuhvatnu cenzuru. Sada je na snazi pogrešna teza o britanskom zatvorskom sistemu.
U svjetlu posljednjih događaja pojavio se post u kojem se kaže: (arhivirano: ovdje)
Oslobodit će tisuće stranih kriminalaca kako bi napravili mjesta za zatvaranje tisuća Britanaca koji prosvjeduju protiv uvoza beskrajnih stranih kriminalaca.
To je jebeni rat.
Post prati printskrin naslova sa britanskog Telegrafa, koji glasi: “Starmer priznaje da će hiljade zatvorenika biti pušteno kako bi se izborili sa prenatrpanošću”.
Ovaj naslov se ne može pronaći pretragom, možda i zato što se iz printskrina nazire da je u pitanju bilo navodno lajv izvještavanje. Na tu temu Telegraf piše tekstove poput: “Zatvorenici bi mogli da služe samo 40 odsto kazne da bi se izborili sa prenatrpanošću”, ili “Plan za prijevremeno oslobađanje zatvorenika će ugroziti javnost, kaže Braverman”…
I zapravo istina nema veze sa protestima na Ostrvu. Informacija o zatvorskom sistemu, odnosno o mogućem oslobađanju zatvorenika prijevremeno, datira od prije zločina u kojem su ubijene tri djevojčice u Sautportu. Zločin se dogodio u ponedjeljak, 29-og jula. Starmerova priča o zatvorskom sistemu datira od sredine jula, odnosno 15-20 dana prije dešavanja u Sautportu. On je rekao da jednostavno imaju previše ljudi u zatvorima i da je to problem sa kojim se moraju što prije obračunati. Još je dodao:
„Moramo da preduzmemo kratkoročne mjere koje ćemo objaviti u dogledno vrijeme, a onda ćemo, naravno, morati da preduzmemo još dalje mere. Jednostavno ne mogu da napravim zatvor za sedam dana.”
Britanski zatvori su na gotovo 100 odsto kapaciteta i novim planom vlade, koji još nije preciziran, na slobodi bi moglo da se nađe više od 20 hiljada ljudi, pišu britanski mediji. To naravno ne važi za one prestupnike kojima se na teret stavljaju teža krivična djela.
Kako bilo, zatvorska politika na Ostrvu, odnosno njena reforma, nema veze sa neredima koji su izbili nakon ubistva djevojčica u Sautportu, a kako se da zaključiti iz sporne objave.
Zbog toga ona dobija ocjenu – dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.
Sporna objava dobija i ocjenu – teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.