Nema dokaza da su kombinovane vakcine opasne po zdravlje djece 

220

Proces vakcinacije, a naročito kod djece, tema je koja uvijek izaziva veliko interesovanje javnosti, naročito onog djela koji ima sklonosti ka širenju neprovjerenih informacija i teorija zavjere. 

Tako je u okviru jednog posta na Fejsbuku (arhivirano ovdje) izneseno nekoliko tvrdnji koje se tiču vakcinacije djece, a koje imaju za cilj da ukažu na navodno štetne poslijedice po zdravlje koje nakon toga nastupaju. 

„Bez brige, izdržite do 2028. kada nam stiže delfinarijum sa delfinima, gdje će svu tu moždano oštećenu i autističnu djecu da liječe delfini. Studija: “Više kombinovanih vakcinacija odjednom usporava funkciju mozga kod beba. Studija objavljena u srijedu pokazuje da bebe koje primaju kombinovane vakcine pokazuju veći rizik od bolesti, kao i kašnjenja u razvoju zbog retardacije moždane funkcije.…“, opis je posta. 

Pojam kombinovanih vakcina do detalja je objašnjen na sajtu američkog Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti. 

Objašnjeno je da kombinovane vakcine smanjuju broj vakcinacija koje su potrebne djetetu, a istovremeno štite od istog broja ozbiljnih bolesti. 

Kada je u pitanju procjena rizika uslijed ove vrste vakcinacije, na sajtu CDC navedeno je: 

„Prije nego što se kombinovana vakcina odobri za upotrebu, ona prolazi kroz pažljivo testiranje kako bi se osiguralo da je kombinovana vakcina sigurna i efikasna kao i svaka od pojedinačnih vakcina koja se daje posebno. 

I, baš kao i kod pojedinačnih vakcina, postoje sistemi za praćenje bilo kakvih rijetkih reakcija na kombinovane vakcine koje se mogu otkriti tek nakon što se vakcina široko koristi“, piše na sajtu

CDC je prezentovao i prednosti kombinovanih vakcina, među kojima se izdvaja činjenica da uslijed jedne vakcinacije dijete na vrijeme dobiti sve preporučene doze. 

“To znači manje kašnjenja u zaštiti od bolesti, pogodnosti za djecu, manje uboda, manje bola i nelagode. Prednosti su i pravovremena zaštita, pogodnosti za roditelje, manje posjeta ljekaru…“, navodi se. 

Između ostalog, možemo pročitati i da su nuspojave kombinovanih vakcina obično blage. 

„One su slične onima za pojedinačne vakcine koje se daju odvojeno“, piše na sajtu CDC. 

Osim toga, na sajtu američkog Nacionalnog centra za biotehnološke informacije navodi se da su kombinovane vakcine efikasne i bezbjedne, te da smanjuju bespotrebni stres za djecu. 

„Kombinovanje vakcina u jedan proizvod ne povećava ukupnu stopu neželjenih događaja, a kod nekih kombinacija, kao što je DTaP, stope su niže nego kada se komponente vakcina daju odvojeno. Upoređivani su odgovori antitijela kod djece koja primaju DTaP-HBV -IPV-Hib kao jednu injekcija s djecom koja primaju iste antigene, ali s Hib datim na drugom mjestu. Nije pronađena razlika u neželjenim događajima povezanim sa različitim režimima“, navodi se u istraživanju. 

Institut za bezbjednost vakcina objavio je zaključke zasnovane na naučnim istraživanjima u vezi procjene rizika od kombinovanih vakcina. 

„Određene kombinovane vakcine ili istovremena primjena vakcina za koje se zna da izazivaju groznicu rijetko mogu izazvati febrilne napade kod odojčadi i male djece izvan rizika koji predstavljaju individualno primijenjene vakcine. Konkretno, stopa febrilnih napadaja u 7-10 dana nakon vakcinacije bila je otprilike 2-3 puta veća za djecu koja su primila MMRV u odnosu na MMR i vakcine protiv varičele koje su primijenjene odvojeno istog dana i 4 puta viša u odnosu na samo MMR, a kada se konjugirane vakcine protiv gripa i pneumokoka daju istovremeno, a ne odvojeno kod djece starosti 6-59 mjeseci, rizik od febrilnih napadaja u 24 sata nakon vakcinacije raste sa otprilike 5 na 17,5 na 100.000 doza.“ 

Ako uzmemo u obzir sve činjenice koje su proizašle iz relevantnih naučnih istraživanja, možemo zaključiti da ne postoje dokazi o štetnosti kombinovanih vakcina.  

Istraživanja sugerišu da je procjena rizika jednaka kao i u slučajevima individualne imunizacije. Stoga, možemo zaključiti da su navodi o izazivanju teških poslijedica putem kombinovanih vakcina, neutemeljeni. 

Upravo zbog svega navedenog, fejsbuk postu koji obiluje neistinama dali smo ocjenu dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article