Nije tajna da se već neko vrijeme vještačka inteligencija (AI) koristi u svrhu kreiranja lažnih vijesti. Iako one često budu brzo demantovane, šteta je već učinjena, a takav obrazac ponašanja na društvenim mrežama se nastavlja. AI proizvodima prethodila je satira: tekst napisan sa namjerom da zabavi, ali koji, opet, često na društvenim mrežama dobije novi kontekst i bude plasiran na obmanjujuć način.
Kombinacijom to dvoje u junu smo imali priliku da čitamo o golubu “udbašu”, o tome da je jedan Srbin ubio ajkulu, ili da gledamo kako je nekada izgledao francuski predsjednik, a kako bi mogao izgledati predsjednik Argentine u nastavku jedne popularne holivudske sage.
Sigurno najinteresantnija od svih priča je ona o golubu “udbašu” koji je navodno pronađen negdje u centru Zagreba. Njegov trup je rasporen, a u njemu – špijunski softveri. E sad, s obzirom na to da je teško povjerovati da bi se ovakva jedna skupa tehnološka igračka mogla tek tako sručiti na ulici, objašnjenje koje je neko potražio bilo je veoma jednostavno: pa ostao je bez baterija. Međutim, sadržaj je potekao sa satirične fejsbuk stranice i zapravo je fotografija “opremljenog” goluba – AI. To ipak nije spriječilo neke druge korisnike društvenih mreža da preuzmu narativ i da kažu da je golub aterirao negdje u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik Argentine, Havier Milei, sam po sebi je lik kao iz satire ili nekog filma, ali svakako nije ni primaći Terminatoru. Iako bi želio. On je u skladu sa svojom politikom najavio paklene rezove u dugom opterećenoj zemlji i navodno je jednom prilikom rekao da dolazi iz apokaliptične budućnosti da spriječi socijalizam, kao Terminator. Potom je navodno na njegovom Instagram nalogu osvanula AI montaža njega kao polu-Terminatora. Međutim, on to nije objavio, a društvene mreže su svakako dobile dobru zabavu.
Milei nije toliko popularan na našim prostorima, a svakako ne koliko njegov francuski kolega, Emanuel Makron. O njegovom životu i radu je toliko toga rečeno u dezinormacionim krugovima, da je teško sve pobrojati. Spočitava mu se hiljadu stvari. A, posljednjih dana internetom kruži fotografija na kojoj je navodno on iz 1987. sa dugom kosicom, našminkan. Nije bilo potrebno puno klikova da se dođe do zaključka da se radi o deep fake-u, podvrstom AI-ja, koja još nije dovoljno razvijena. Ali, jednog dana kada bude, svijet će biti potpuno drugačije mjesto za život.
A, da je sjećanje na internetu kratko govori nam ponovni narativ o “pijanom Srbinu koji je skokom u vodu ubio ajkulu”. Da stvar bude gora, ovu informaciju je prenijela televizija Happy, bez objašnjenja da se zapravo radi o satiričnom sadržaju sa popularnog sajta Njuz.net, te da je on star tričavih 14 godina! Happy je propustio to objavi, ali fekt-čekeri nijesu.
Svi ovi narativi na prvu loptu ne čine se kao da mogu imati dalekosežnije posljedice. Ali, ne lezi vraže! Jednom kada publika počne da vjeruje u trivijalne stvari poput navedenih, onda je kanal komunikacije dezinformacijama otvoren za sve one koji imaju agendu. Ma kakva ona bila, a obično se radi o krucijalnim temama. Zato, pažljivo sa sadržajima sa oznakom “smešno”, a još pažljivije sa fotografijama. Znaju da budu izmišljene.