Koja međunarodna organizacija želi da nam zabrani tuširanje?  

174

Ako se kojim slučajem informišete preko portala Nulta tačka odgovor na litanje iz naslova je Ujedinjene nacije (UN), a u to očigledno vjeruju i pojedini korisnici društvenih mreža koji su našli za shodno da ove informacije podijele na svojim profilima ili stranicama. na Fejsbuku.  

“Nema više tuširanja kad poželiš! Ujedinjene Nacije pozivaju na ograničavanje korišćenja vode kako bi se “osigurala klimatska pravda”, glasi naslov pomenutog portala. 

U tekstu se navodi i sljedeće: 

Ujedinjene nacije (UN) pozivaju vlade „suverenih“ nacija širom sveta da uvedu sveobuhvatne nove propise koji će omogućiti globalistima da primenjuju stroge kontrole i ograničenja. Prema takvim propisima, građanima bi bilo ograničeno samo jedno tuširanje dnevno, travnati travnjaci u privatnim kućama bili bi zabranjeni, a bašte bi bile ograničene”. 

Ako pitate nas – ne postoji (ili bar ne znamo za nju) organizacija koja se zalaže za nešto slično, a ove tvrdnje nemaju uporište u činjenicama. 

Međunarodne organizacije su glavna meta dezinformatora, a najčešće im se pripisuju rigorozne i vrlo često besmislene odluke kojima se ugrožavaju i ograničavanju prava i slobode svjetske populacije. 

Informacija da ćemo moći da se tuširamo samo jednom dnevno, a da možemo zaboraviti na zalivanje travnjaka, jer Ujedinjene nacije žele da uskrate ili ograniče svjetskoj populaciji pristup vodi nije tačna. 

Prije svega, UN se aktivno zalažu za priznavanje i zaštitu prava na vodu kao osnovnog ljudskog prava. Dakle, sasvim suprotno od onoga što se tvrdi u Fejsbuk objavama. 

Ono što promoviše UN i njene agencije jeste održivo korišćenje vodnih resursa i u kontinuitetu daju smjernice o načinima na koje pojedinci mogu smanjiti potrošnju vode kako bi se očuvao taj resurs. Ova organizacija nikada nije izdala specifičnu preporuku o ograničavanju tuširanja na samo jedno dnevno. 

Zapravo, voda i sanitacija su prepoznati kao jedan od ključnih ciljeva održivog razvoja UN-a. Obezbjeđivanje dostupnosti i održivog upravljanja vodom i sanitacijom za cijelu svjetsku populaciju su prioritet Ujedinjenih nacija do 2030. godine.  

UN je, u skladu sa tim, organizovao globalnu konferenciju o vodi 2023. godine (eng. (UN 2023 Water Conference) na kojoj su učestvovali predstavnici svjetskih vlada, nevladinih organizacija, privatnog sektora i akademske zajednice.  

Na tom događaju su upućene preporuke o načinima unaprjeđenja globalnog upravljanja vodnim resursima i obezbjeđivanja pristupa čistoj vodi i sanitaciji za sve ljude. 

Međutim, nijedna od tih preporuka nije obavezujućeg karaktera, jer vlade odlučuju o unutrašnjim pitanjima. Svakako, namjera djelovanja UN-a u toj oblasti nije ograničavanje pristupa vodi, već naprotiv. Cilj je da se u budućnosti omogući pristup tom resursu cijeloj svjetskoj populaciji. 

Objavama dajemo ocjenu manipulisanje činjenicama. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article