zmišljene, montirane ili izjave izvučene iz kontekasta postale su gotovo svakodnevno sredstvo dezinformisanja javnosti. Nakon što je predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu pripisana izjava da će Rusija podržati Iran ako ga SAD napadnu, iako to nikada nije rekao, nedavno se ponovo našao na meti sličnih dezinformacionih narativa.
“Rusija će se u budućnosti ujediniti s Jemenom jer je Jemen postao nepobjediva sila. Shvataju li Saudijska Arabija i UAE važnost ovog pitanja?”, izjava je koja se našla na društvenoj mreži Fejsbuk (arhivirano ovdje) a prati je fotografija ruskog lidera i lidera jemenskog pokreta Huti, Abdula Malika el Hutiija.
Tvrdnja da je Putin navodno kazao da će se Rusija ujediniti sa Jemenom objavljena je i na stranom govornom području, a pratio je i video snimak koji prikazuje ruskog predsjednika dok saopštava citiranu izjavu.
Riječ je o editovanom video snimku.
Na to je ukazao fakt-čeking tim Rojtersa.
Na originalnom video snimku Putin je zapravo pričao o ishodu predsjedničkih izbora, a u svom govoru nije pominjao Jemen.
Ni na zvaničnim veb sajtovima predsjednika Rusije ili Kremlja nije moguće pronaći izjavu ili saopštenje kojim bi se mogle potvrditi tvrdnje o “ujedinjenju sa Jemenom”.
Zbog činjenice da nema dokaza da je Putin ili neki drugi zvaničnik vlade Rusije dao bilo kakvu takvu izjavu o rusko-jemenskim vezama, njihovom obnavljanju ili razgovorima o jačanju njihovog odnosa u 2024. godini, objavi dajemo ocjenu lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.