Poznati nikšićki kardiolog, Radovan Raco Mijanović, proživljava sudbinu svog kolege Danila Jokića, ali i drugih javnih ličnosti iz Crne Gore koji su bez pristanka i znanja postali protagonisti marketinških kampanja na internetu.
Na Fejsbuk stranici “Soft land” vrti se reklama, u kojoj se može vidjeti Mijanović, a koji navodno govori:
“Zdrava snaga sa senes 5 je norma kako se jednom zauvijek riješiti problema sa erekcijom pomoću jeftinih ljekova. Prvo malo statistike, 7 od 10 muškaraca starijih od 35 godina redovito ima problema s potencijom. To može biti djelomični ili potpuni gubitak erekcije. Prerana ejakulacija, niska osjetljivost ili nemogućnost dovršetka spolnog odnosa.”
Objavu prati opis:
Problemi u krevetu? Jeftino u svakoj apoteci
Kao što je moguće vidjeti iz sporne reklame, Mijanović je gostovao u jednoj emisiji na RTCG-u, međutim na orginalnom snimku se može čuti da je govorio o svom pozivu, alpinizmu, humanizmu i ni u jednom dijelu razgovora nije bilo riječi o problemima sa potencijom, niti savjetima kako ih prevazići. Zapravo i sam doktor je šerovao svoje gostovanje početkom novembra prošle godine na Fejsbuku. On je predao prijavu nadležnim organima i čeka rasplet događaja, a za Vijesti kaže da naravno na reklami nije on, te da je “ružno da ne može ružnije”.
“Vrti se (reklama) još uvijek, nezgodno je i poslije prijavljivanja to sporo ide. Izgleda da ti koji ovo plasiraju su mnogo tehnički obrazovaniji nego ovi koji treba to da pronađu.”
Od Mađarske, preko Poljske, do Zimbabvea
Sama reklama je potpuno konfuzna. Voiceover/glas koji se čuje, a koji je navodno Mijanovićev je očigledno modifikovan i zvuči kao da doktor govori na hrvatskom.
Dalje slijedi niz nelogičnosti.
Klikom na link ne dolazi se uopšte do bilo kakvog lijeka za potenciju, već do osiguravajuće kuće u Mađarskoj.
Dalje, stranica “Soft land” ima svega tri lajka. Adresa u sekciji “about” – “Loyce Shoals, ZW” jednostavno ne postoji na pretrazi. “ZW” je skraćenica za Zimbabve. Telefon koji je ostavljen ima prefiks +48 – iz Poljske. Ostavljen je i generički mail na platformi “Yahoo”, dok link do sajta ili ostalih društvenih mreža opet vodi do iste stranice.
Dr Mijanović i Dr Jokić samo su u nizu javnih ličnosti, čiji lik i djelo su zloupotrijebljeni u marketinške svrhe. Osim njih, meta ovakvih reklama bili su i novinarka i voditeljka Marija Razić, novinar i voditelj Ananije Jovanović, kao i njihove koleginice iz regiona, voditeljke N1 Tatjana Aleksić i Sanela Dujković.
Svi oni su navodno promovisali određene preparate za trudnoću, potenciju, mršavljenje, protiv visokog pritiska…
S obzirom na to da se ovakve stvari konstantno ponavljaju nije zgoreg da ponovimo par savjeta…
Kako prepoznati lažne oglase?
- Sajtovi koji nude određeni proizvod uglavnom su takozvani – lenderi, jednostrani sajtovi, koji nemaju drugi sadržaj
- Klikom na bilo koju od ponuđenih opcija, pretraga vodi do linka za kupovinu proizvoda
- Gotovo uvijek se nudi 50% popusta
- Gotovo uvijek se radi o “šansi koja se ne propušta”
- Sadržaj je pun jezičkih nelogičnosti i djeluje kao da je generički preveden sa drugog jezika
- Brojke koje se pominju su obično predimenzionirane
Sporni sadržaj dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.