Englezi sigurno žele da zaborave 14. maj 1938. jer je to bio dan kada je kompletna prva postava fudbalske reprezentacije uputila nacistički pozdrav, na utakmici protiv Njemačke, u Berlinu.
Fotografija salutiranja engleskih fudbalera ponovo je isplivala na društvenim mrežama. Ispod nje je još jedna, za koju se tvrdi da su i na njoj engleski fudbaleri koji opet upućuju nacistički pozdrav i to tri godine ranije 1935. Objave na Fejsbuku prati opis: (1, 2)
14. maj 1938. Berlin: engleska i njemačka fudbalska reprezentacija tokom izvođenja njemačke himne.
U slučaju da ih ne možete razlikovati pogledajte narednu sliku – engleski tim (takođe tokom izvođenja njemačke himne) ali ovaj put pred utakmicu ove dvije reprezentacije u Londonu 4. decembra 1935. Godine…
Jedna od objava mnogo puta je šerovana.
Međutim, iako su obje fotografije autentične i na prvoj Englezi zaista salutiraju, navodi o drugoj fotografiji nijesu tačni.
Na njoj nijesu engleski fudbaleri, već njemački. O utakmici koja je održana 4. decembra 1935. na stadionu Totenhema pisao je Gardijan. U tekstu pod naslovom: “Kada je Engleska igrala protiv Njemačke na Vajt Hart Lejnu 1935.” moguće je pronaći istu fotografiju ispod koje piše:
“Fudbaleri Njemačke upućuju nacistički pozdrav prije utakmice protiv Engleske na Vajt Hart Lejnu 4. decembra 1935.”
U nastavku, takođe, piše da je fotografija preuzeta sa popularnog sajta za preuzimanje fotografija – Getty images.
Znak Getty-ja može se primijetiti i u spornim objavama. Kada se potraži fotografija na sajtu Getty-ja, može se vidjeti sličan opis kao na Gardijanu:
“Fudbal, 4. decembar 1935, Vajt Hart Lejn, London, Engleska 3 protiv Njemačke 0, Njemački Međunarodni fudbalski tim upućuje nacistički pozdrav prije meča, njihovog prvog susreta u Engleskoj”
Dakle, obije fotografije su autentične, samo što je opis druge (donje) pogrešan.
Na Jutjubu postoji video sa utakmice. Spiker govori o tome da su Englezi u plavim, a gosti u bijelim dresovima. I na njemu se može vidjeti kako igrači u bijelom upućuju nacistički pozdrav. Kako na snimku, tako i na fotografiji, jasno je da su u pitanju Njemci, koji su meč izgubili sa 3:0.
Svemu tome treba dodati da je ovaj narativ plasiran i prije dvije godine, takođe u martu. (1, 2).
Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.