Jesu li osuda ratnog zločinca i njegovih uvreda ekstremizam? 

892

Osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj, ponovo radi ono što najbolje umije – vrijeđa.  Nedavno se pojavila informacija da je Šešelj izdao knjigu, malo je reći – užasnog i opskurnog naslova, kojom targetira nekadašnju predsjednicu SDP-a, Draginju Vuksanović-Stanković.  

To je naišlo na osudu crnogorske javnosti. Ali, domaće ispostave srpskih tabloida to su shvatile na drugačiji način.  

Portal Alo Online ME, prenosi tekst portala pod nazivom Dnevni Puls, koji pritom nema impressum, uz naslov: 

Šešelj na udaru crnogorskih ekstremista zbog Draginje 

Ako je suditi po naslovu Alo-a, crnogorske ekstremiste predstavljaju i predsjednik države, Jakov Milatović, ministi u Vladi Milojka Spajića i predsjednik skupštine, Andrija Mandić. Svi oni osudili su najnoviju Šešeljevu gadost. 

Milatović je, između ostalog, poručio:  

„Mislim da se postavlja pitanje kako država Srbija dozvoljava da tako, diplomatskim rečnikom rečeno, nepristojna stvar može da dođe u javni etar. Ja sam zgrožen. Mislim da je to jedna nevjerovatna gadost, nemam drugu riječ“. 

Mandić je rekao da niti će čitati knjigu, niti će komentarisati, ali je ipak dodao:  

“To je ispod nivoa komentarisanja”. 

Ministarke evropskih poslova, prosvjete, nauke i inovacija i kulture i medija, Maida Gorčević, Anđela Jakšić Stojanović i Tamara Vujović, takođe su reagovale:  

“Kao ministarka u 44. Vladi i kao žena najoštrije osuđujem mizogini uradak Vojislava Šešelja kreiran u namjeri da povrijedi ugled gospođe Vuksanović Stanković”. 

“Najoštrije osudjujem govor mržnje i mizoginiju, čija je meta poštovana koleginica i univerzitetska profesorica, gđa Draginja Vuksanović- Stanković. Kultura dijaloga mora biti imperativ u javnom djelovanju, bez obzira na sve naše ideološke, političke i druge razlike”. 

“Vojislav Šešelj je već jednom vrijeđao crnogorske žene, i zbog toga je Agencije za elektronske medije ograničila reemitovanje dijela programa Tv Happy”… poručile su ministarke.  

Reakcije stižu i od ostalih ministara, iz opozicije, kao i drugih, a pokrenuta je i peticija kojom se traži da ministar vanjskih poslova, Filip Ivanović, uputi protestnu notu Srbiji.  

Alo Online ME završava tvrdnjom da je “Šešelj na udaru ekstremista iz Crne Gore, koji tvrde da je naslov knjige seksistički i mizogen”… “Seksistički i mizogin” blaga je kvalifikacija za Šešeljev uradak, ali tvrdnja da su se ekstremisti ustremili na njega daleko je od precizne formulacije. U spornom tekstu nigdje se ne pominje ko bi ti ekstremisti mogli biti. Možda su u pitanju pojedinci na društvenim mrežama, ali se tim spekulacijama nećemo baviti. 

Nije prvi put da Šešelj vrijeđa Vuksanović-Stanković. Početkom 2022. Agencija za elektronske medije uvela je ograničenje od šest mjeseci za emitovanje 4 formata na televiziji Happy, gdje je Šešelj čest gost, a odakle redovno, osim bivše poslanice SDP-a, vrijeđa i Crnu Goru i Crnogorce.  

Zbog svega navedenog, ova objava dobija ocjenu pristrasno izvještavanje. 

Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju. 

Ovakve medijske izvještaje uglavnom prati i vrlo emocionalan način pisanja. Oni mogu i ne moraju biti netačni, ali po pravilu ne prikazuju cijelu sliku i sve strane priče, već predstavljaju samo one činjenice koje odgovaraju preferiranom narativu. 

In this article