Predsjednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, posjetio je nekoliko evropskih zemalja, nakon čega je prisustvovao i samitu G7 u Japanu. Tokom međunarodne turneje, Zelenski je pokušao da obezbijedi veću političku, ali i vojnu podršku u odbrani svoje zemlje protiv Rusije. S obzirom na to da je ukrajinski predsjednik dosta vremena proveo van svoje zemlje, to je poslužilo nekim komentatorima da razviju novu teoriju.  

Jedan naslov zaokupio je pažnju javnosti u regionu:  

UDARNO: POSLE PRETNJI IZ MOSKVE, ZELENSKI SE VIŠE NEĆE VRATITI U UKRAJINU 

U tekstu se dalje navodi:  

“Maj je postao mesec aktivnog putovanja za predsednika Ukrajine. Vladimir Zelenski je 3. maja krenuo na turneju po Evropi, počevši iznenadnim putovanjem u Finsku i nastavivši sa posetama drugim evropskim zemljama kao što su Holandija, Nemačka, Francuska i Britanija. 

U nekom trenutku, jurnjava ukrajinskog lidera po Evropi počela je da postavlja pitanja: Da li se Zelenski plaši da se vrati u Kijev nakon što su ukrajinski dronovi pokušali da napadnu Kremlj?…” 

Ovi navodi brzo su počeli da se šire društvenim mrežama.  

Tekst se zasniva na komentaru novinarke Ane Van Denski, koja se pita da li Zelenski namjerava da vodi ratom zahvaćenu zemlju iz egzila. 

Međutim, ubrzo je demantovana.  

Zelenski se već vratio u Ukrajinu. Obišao je trupe u regionu Donjecka. Dodatni dokaz je njegovo obraćanje u video i pisanom formatu, u kojem kaže:  

“Danas sam bio u Donjeckoj oblasti, na našim frontovima kod Vuledara i Marijinke. Imao sam čast da našim marincima čestitam njihov profesionalni praznik, Dan ukrajinskih marinaca.” 

Na zvaničnom sajtu predsjednika Ukrajine piše da je tekst objavljen 23. maja u 22:24. Video je objavljen istog datuma i sudeći po ambijentu u kojem je sniman (kao i prethodnih puta), djeluje da se radi o predsjedničkoj palati u Kijevu. 

Zbog svega navedenog, ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article