Rat u Ukrajini, odnosno sankcije koje Zapad uveo Rusiji interpretiraju se različito širom svijeta i medija.  Vlade širom EU kuju planove za alternativne izvore energije nakon prekida dotoka energenata sa istoka. Neki upozoravaju da će zima biti duga i teška.

Slično je i sa Francuskom. Vlasti upozoravaju da može doću do restrikcija. Korisnici društvenih mreža to interpretiraju na drugačiji način:

NAKON MAĐARSKE ENERGETSKI LOCKDOWN I U FRANCUSKOJ?!

Objavljeno 1.12.22.

Francuska se priprema za redukcije struje, između 8 i 13h te od 18-20h.

Škole će biti zatvorene ujutro, metro, javni prijevoz ovisan o el. energiji, zasad samo na 2 sata dnevno.

Unaprijed kažu da se u siječnju restrikcije neće moći nikako izbjeći jer se ljudi tad najviše griju. A kad bi se trebali grijati, u svibnju??

Neki sektori će biti izuzeti od redukcija ali o tome će završnu odluku donijeti, tko bi drugi, već filantropska globalistička vlada.

Navodi o restrikciji nijesu isključeni, ali svakako niko nije rekao da se u januaru neće moći izbjeći. Naprotiv. Predsjednik Francuske, Emanuel Makron, poručuje da svi moraju biti odgovorni te da je uz korekcije u korišćenju struje moguće doći do 10% uštede na generalnom nivou, što bi značilo da će se restrikcije izbjeći. Makron još kaže:

“Prije svega, da budemo jasni: bez panike! Legitimno je da se Vlada priprema za ekstremne slučajeve koji bi značili restrikcije na nekoliko sati dnevno, ako ne budemo imalo dovoljno struje.”

Koji dan kasnije, Makron je bio izrevoltiran pitanjima o restrikcijama i tada je poručio:

“Prestanite sa tim! Mi smo velika zemlja, imamo sjajan energetski sistem i proći ćemo kroz zimu, uprkos ratu. Ova debata je apsurdna. Uloga javnih institucija nije da šire strah.”

Francuska je inače jedan od najvećih svjetskih izvoznika struje, ali je sa ratom u Ukrajini i energetskom krizom pogođena, kao i ostatak Evrope. U toku je sanacija nuklearnih elektrana, ali radovi teku otežano, stoga i strah da struje neće biti dovoljno.

Međutim, iz francuske vlade je još jednom poručeno da ne najavljuju restrikcije niti “energetski lockdown”, već da će, ako bude potrebe, 60% stanovništva biti pogođeno tzv. “rotirajućom podjelom tereta”.

S obzirom na to da ova objava sadrži kombinaciju tačnih i netačnih tvrdnji, dobija ocjenu – dezinformacija.

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

In this article