Rat u Ukrajini se nastavlja, a sa njim i dezinformacije kojima se agresija Rusije pokušava opravdati. Jedan od čestih narativa, odnosno zamjena teza, koje možemo čuti je – kako to da je zapad mogao bombardovati Jugoslaviju, a Rusija ne smije napasti Ukrajinu?
U jednoj od objava pojavila se fotografija grada u plamenu, za koji se tvrdi da je Beograd 1999., u vrijeme NATO bombardovanja. Post prati tekst:
Kijev? Ne, ovako je skoro svako veče izgledala prestonica Srbije tokom NATO bombardovanja…
Niko, osim Rusije, nije bio ogorčen na ovo
Ova fotografija, sa istim narativom i tvrdnjom da se radi o Beogradu, pojavila se i na drugim pro-ruski nastrojenim profilima na društvenim mrežama.
Ako se malo zagledate u fotografiju, jasno je da na njoj nije Beograd. Provjerom je moguće doći do podatka da je u pitanju glavni grad Iraka, Bagdad. Fotografija je nastala 2003., a autor je fotograf Rojtersa, Goran Tomašević. U opisu fotografije piše:
Dim se uzdiže dok je Bagdad pod vazdušnim napadima, u ranim danima rata
Ista fotografija korišćena je u autorskom tekstu bivšeg britanskog ambasadora u Libiji, Olivera Majlsa, koji je pisao za Independent. U tom tekstu, Majls poziva na odgovornost ondašnjeg premijera Velike Britanije, Tonija Blera, zbog invazije na Irak.
Povlačenje paralele između NATO bombardovanja Jugoslavije i rata u Ukrajini nema puno logike, pa ni plasiranje ovako dizajniranog narativa.
Zbog činjenice da na fotografiji nije Beograd u vrijeme NATO bombardovanja, već Bagdad, ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.