Komplikovana politička situacija u zemlji, dovela je do oštrih podjela u društvu pa proslave državnih praznika, umjesto osmijesi i lijepe riječi, nerijetko obilježavaju tenzije i sukobi.
U pomenutoj atmosferi, kad bi novinarska objektivnost morala biti podrazumijevajuća kategorija, svjedočimo dezinformacijama koje osim u stvarnom izazivaju sukobe i u virtuelnom svijetu.
Jedna takva mogla se naći na portalu Borba, koji je navodno otkrio brojne uznemiravajuće detalje zabilježene tokom proslave dana državnosti u Nikšiću.
U tekstu pod naslovom „Komitsko šenlučenje za Dan državnosti: Je li ovo taj mirni skup koji su „mrski Srbi“ izmaltretirali? (VIDEO)“, a koji je objavljen na Facebook stranici ovog medija, piše:
„Interesantno izgleda mirno slavlje kada se na isto nosi i pištolj! Tradicionalno se šenlučilo uz pjesmu Miroslava Škora i Marka Perkovića Thompsona – Sude mi.“
„Interesantno je kako su pojedini koji su prosto pjevali pjesmu „Od glave Zete“ završili sa krivičnim prijavama, a da sa druge strane, gdje se pjeva ozloglašeni Thompson, propraćen uz šenlučenje u sred urbanog centra Nikšića, nije sporan!“
Članak sa istim naslovom i sadržajem objavili su i portali Alo, Pogled i Odbrana.
Naime, u video materijalu u okviru teksta, zaista se vidi grupa građana koja pjeva pomenutu pjesmu. Međutim, i na prvi je pogled jasno da taj video snimak nije nastao u gradu pod Trebjesom.
Građani koji pjevaju, stoje ispred objekta sa oznakom „Stara garda LSCG“. To je zapravo naziv cetinjske nevladine organizacije čije se prostorije, prema evidenciji aktivnih NVO u Prijestonici Cetinje, nalaze u ulici Baja Pivljanina 67. Ako tu adresu potražimo na Google Maps, dovešće nas do istog objekta, odnosno kadra koji je identičan onom sa videa.
Drugo, lako je uočljivo da okupljeni pjevaju ispod tende na kojoj piše „Sport caffe“. Jednostavnom Google pretragom se dolazi do informacije da se taj lokal, iako je trenutno zatvoren, nalazi u ulici Baja Pivljanina 88 na Cetinju, dakle preko puta prostorija NVO Stara garda LSCG ili tačno na mjestu na kojem se nalaze okupljeni.
Treće, materijal prikazuje ljude obučene u majice dugih rukava i jakne, što ne odgovara danu i tropskoj temperaturi u Nikšiću od 13. jula, kao ni brojnim dostupnim foto i video snimcima iz Nikšića, gdje su se mogli vidjeti građani u ljetnjoj garderobi.
Sporni video je više od pola godine dostupan na YouTube-u, gdje je postavljen još 21. novembra 2021. godine i ima više od 7.400 pregleda. Od 50. sekunde ovog snimka, jasno je da se radi o istom materijalu koji je Borba objavila tvrdeći da se radi o „šenlučenju“ u Nikšiću na Dan državnosti, pa je evidentna namjera da se obmane javnost.
Ovu objavu ocjenjujemo kao lažnu vijest. Tu ocjenu dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.
Edit: 22.7.2022.
Tekst je dopunjen i informacijom o drugim medijima koji su objavili ovu lažnu vijest.